1. listopadu 2016 – 13. listopadu 2016
Týden vědy a techniky
Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejší a největší vědecký festival v České republice.
Každoročně se koná začátkem měsíce listopadu a přináší na 500 akcí po celé České republice – přednášky, výstavy, dny otevřených dveří,
dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč všemi vědeckými obory.
6. listopadu 2016
Giuseppe Verdi - Messa da Requiem
Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy společně s německým chrámovým sborem Der Stephanschor z Karlsruhe uvede slavné Requiem italského skladatele Giuseppe Verdiho.
7. listopadu 2016
Přednáška Christopha Reinprechta: Sociology in and from Vienna
Pracoviště oboru Historická sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy si Vás dovoluje pozvat na přednášku, kterou prosloví profesor Christoph Reinprecht (Universität Wien) na téma Sociology in and from Vienna: Revealing the traces of marginalization. Přednáška se uskuteční v pondělí 7. 11. 2016 od 17:00 v místnosti číslo 5022 (areál UK Jinonice, budova B, U Kříže 8, Praha 5). Vstup volný.
8. listopadu 2016
Možnosti studia v USA a Kanadě
Seminář je určen všem, kteří zvažují vyjet na studijní pobyt do USA nebo Kanady. V krátkém úvodu vás seznámíme s typy programů, v rámci kterých je možné vycestovat, s příslušnými administrativními kroky a možnostmi financování.
8. listopadu 2016
Přednáška prof. D. Smitha: A historical sociology of the European Union
Pracoviště historické sociologie na FHS UK vás srdečně zve na cyklus přednášek prof. Dennise Smitha (Loughborough University, Leicestershire, UK).
8. 11. 2016 od 18:30 v místnosti 6022 v Jinonicích se bude konat přednáška z názvem „A historical sociology of the European Union“.
10. listopadu 2016 – 11. listopadu 2016
Konference „Husitská teologie v kontextech“
Mezinárodní konference Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Církví československou husitskou proběhně 10. a 11. listopadu 2016 v Praze na Husitské teologiké fakultě Univerzity Karlovy (Pacovská 350/4; 142 21 Praha 4).
11. listopadu 2016
Přednáška prof. D. Smitha: Biography and Historical Sociology: two avant-garde writers and two political insurgents
Pracoviště historické sociologie na FHS UK vás srdečně zve na cyklus přednášek prof. Dennise Smitha (Loughborough University, Leicestershire, UK).
11. 11. 2016 od 15:30 v místnosti 6021 v Jinonicích se bude konat přednáška z názvem „Biography and Historical Sociology: two avant-garde writers and two political insurgents“.
12. listopadu 2016
Informační den Univerzity Karlovy
Celouniverzitní akce. Představení studijní nabídky formou prezentací fakult UK v areálu Albertova. Akce probíhá v posluchárnách i na informačních stáncích, kde zástupci jednotlivých fakult odpovídají na dotazy zájemců o studium a poradí s výběrem oboru i s možnostmi přípravy na přijímací zkoušky. Srdečně zveme také na doprovodný program. Ten nabízí prezentace, komentované prohlídky a také Studentskou kavárnu, kde se dotazům zájemců o studium budou věnovat současní studenti UK.
13. listopadu 2016 – 15. listopadu 2016
VII. sjezd České společnosti kardiovaskulární chirurgie
Sjezd se koná v Clarion Congress Hotel Prague, Praha 9. Zúčastní se odborníci z řad kardiochirurgů a cévních chirurgů, řada specialistů z oboru kardiologie, angiologie, radiologie a dalších oborů podílejících se na diagnostice a léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Pozvaní platí rovněž pro anesteziology, perfuzionisty, intenzivisty a zdravotní sestry. Součástí programu budou přednášky významných českých a také zahraničních odborníků, v nichž se podělí o své znalosti a zkušenosti. Registrace k aktivní účasti je možná do 30. 6. 2016!
14. listopadu 2016
DIYLab aneb učit se o učení svých žáků a studentů
Workshop se zaměřuje na představení pojetí výuky, které vychází z filozofie DIY (Do It Yourself) a je založeno na 6 hlavních pedagogických principech: badatelsky orientovaná výuka, spolupráce, mezipředmětové vztahy, autonomní učení, respektování kurikula, rozvoj digitální gramotnosti. Součástí workshopu je rovněž představení ukázek takto pojatých výukových aktivit učitelů a žáků základních a středních škol zapojených do projektu DIYLab v ČR, Finsku a Španělsku. Workshop také nabízí možnost vyzkoušet si navrhnout samotné takto pojaté výukové aktivity (DIY aktivity), které by mohli učitelé uskutečnit se svými žáky a studenty ve škole.
14. listopadu 2016
Mezinárodní jednodenní seminář “Naming God and the Techné of Language”
Jakým způsobem lze mluvit o Bohu v postmoderní době? Může se Boží jméno stát sérií němých šifer bez významu?
Hosté semináře: Prof. George Pattison (Glasgow, UK), Prof. Janet Soskice (Cambridge, UK)
Dr. Gábor Ambrus (Angelicum, IT/ cTPM, CZ).
14. listopadu 2016
Procházení
Výtvarná intervence Magdaleny Bartákové a hudební performance mladých skladatelů z Katedry skladby pražské HAMU pod vedením Slavomíra Hořínky rozzáří a rozezní na pár hodin nejen barokní refektář, jeho foyer, ale celou rajskou zahradu dominikánského kláštera. Spolu s umělci se vydáme na cestu mezi starými zdmi, tichem a novými zvukovými a světelnými plochami.
15. listopadu 2016
Slavnostní konference k 70. výročí založení Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy
Cílem konference je připomenout významné výročí založení pražské pedagogické fakulty, jež je zároveň výročím začátku systematického univerzitního vzdělávání učitelů v českých zemích a na Slovensku. Na pozadí reflexe uplynulých dekád má konference poukázat na aktuální problémy přípravy pedagogických pracovníků, z nichž některé mají nadčasový charakter a širší společensko-politické kontexty.
15. listopadu 2016
Den firem pro matematiku a informatiku
Den firem pro matematiku a informatiku je určen všem studentům a absolventům, kteří si chtějí rozšířit obzory o možnostech uplatnění v oblastech matematiky a informatiky. Je to výborná příležitost k získání kontaktů, konkrétních nabídek stáží, trainee programů, brigád i pracovních míst.
15. listopadu 2016
Přednáška J.E. velvyslance USA pana Andrewa H. Schapira
Právnická fakulta Univerzity Karlovy zve od 13:00 na přednášku J.E. velvyslance USA v ČR Adrewa H. Schapira. Přednáška a následná diskuze proběhne v anglickém jazyce a bude věnována tématům U.S. - Czech Relations, U.S. Foreign Policy Priorities, U.S. Presidential Elections. Vstup na akci je volný bez předchozí registrace.
15. listopadu 2016
Možnosti studia v zahraničí pro studenty lékařských fakult
Seminář o studiu v zahraničí je zaměřen výhradně na ty možnosti, které se nabízejí studentům lékařských fakult, medikům. Tato cílová skupina je totiž, co do variability nabídky mobilit, skupinou nejvíce omezenou a nadto (kvůli svému zaměření) v kontextu mezinárodního studia značně specifickou, rádi bychom jí proto prostřednictvím této akce věnovali více pozornosti.
16. listopadu 2016
Kvalita vzdělávací činnosti a její hodnocení jako jeden z pilířů moderní univerzity
Téma konference se odvíjí od současných proměn legislativního rámce a od setrvale stoupajících nároků na kvalitu v univerzitním vzdělávání. Nedílnou součástí odborné diskuse k příspěvkům bude reflexe nových trendů ve vysokoškolském vzdělávání a z nich plynoucích požadavků na pedagogické kompetence akademických pracovníků.
16. listopadu 2016
HUDEBNĚ PEDAGOGICKÉ SYMPOZIUM
V rámci oslav 70. výročí založení Pedagogické fakulty UK v Praze pořádá katedra hudební výchovy HUDEBNĚ PEDAGOGICKÉ SYMPOZIUM, věnované 100. výročí narození českého hudebního pedagoga, psychologa a didaktika doc. PhDr. Františka Sedláka, CSc. 16. listopadu 2016 od 9 hodin Památník národního písemnictví, sál B. Němcové Strahovské nádvoří 1, Praha 1 – Hradčany Přijměte tímto pozvání ke společnému setkání a odborné diskuzi nad tradicemi, aktuálními otázkami a perspektivami hudební pedagogiky, psychologie a didaktiky. Při této příležitosti bude též vzpomenuto na 100. výročí narození českého hudebního teoretika a pedagoga PhDr. Eduarda Herzoga.
16. listopadu 2016
Workshop s přednáškou: „Geneze symbolu v tělesné interakci: návrh pragmatistické teorie universálií"
Katedra Elektronické kultury a sémiotiky společně s Fakultou humanitních studií srdečně zvou na přednášku a workshop zahraničního hosta dr. Romana Madzii s názvem "Geneze symbolu v tělesné interakci: návrh pragmatistické teorie universálií", které se budou konat 16.11. Přednáška proběhne ve Vokovicích (učebna FHS 2 a C-001) v době od 11:00-12:20, workshop věnovaný Meadově filosofii komunikace a sociální konstrukci já pak proběhne s přestávkami od 12:30-17:00.
16. listopadu 2016
Přednáška Julia Tomina „Platonovy dialogy jako forma poznání i historický záznam“
Fakulta humanitních studií UK vás zve na přednášku prof. Julia Tomina s názvem Platonovy dialogy jako forma poznání i historický záznam (zejména ve vztahu k Sokratovi), která se uskuteční ve středu 16. 11. 2016 od 18:30 v místnosti 5022. Profesor Julius Tomin je český filosof, znalec Homéra a klasického řeckého myšlení, signatář Charty 77; žije v Oxfordu. Vstup volný.
21. listopadu 2016 – 11. listopadu 2016
Podzimní koncert
Tradiční podzimní koncert Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, na kterém vystoupí studenti fakulty.
21. listopadu 2016
Svět po Obamovi, svět před volbami
Pozor, již třetí díl originálního diskuzního cyklu
Přijďte do Malostranské besedy diskutovat s Václavem Hamplem, Jiřím Pehem a Tomášem Lindnerem nejen o USA, ale celém světě po volbě nového amerického prezidenta. A užít si trochu jazzu…
22. listopadu 2016
Odborný seminář: Integrace zdravotní a sociální péče: reflexe stavu v ČR a ve světě
Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy a Senát Parlamentu České republiky vás zvou na odborný seminář s názvem „Integrace zdravotní a sociální péče: reflexe stavu v ČR a ve světě“.
22. listopadu 2016
Trimed Job 2016 - veletrh práce 3. lékařské fakulty
Veletrh práce 3. LF UK TRIMED JOB 2016 má za cíl usnadnit studentům lékařské fakulty vstup do zaměstnání. Účastníci budou mít možnost osobní konzultace se zástupci jednotlivých zdravotnických zařízení, a probrat nejen nabídku pracovních míst, ale též si domluvit stáže či praxe. Důležitým bodem programu budou přednášky, které přiblíží účastníkům charakter jednotlivých oborů, nastíní, co absolventa čeká po obdržení diplomu a předvedou možnosti práce lékaře v zahraničí.
23. listopadu 2016
Homo psychoticus II
Autorské čtení a křest knihy Homo psychoticus II Michaely Malé z cyklu Z první ruky spojené s přednáškou prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych.: Je ADHD historické novum?
24. listopadu 2016
Křest kalendáře projektu Andromeda
Křest kalendáře dobrovolnic s dětmi, jehož výtěžek bude použit na pomoc ohroženým dětem, konkrétně na hrazení psychiatrických a psychoterapeutikých služeb pro děti z dětských domovů. Akce se koná 24. 11. 2016 od 18:00 hod. v Malé aule Karolína za přítomnosti rektora UK prof. Tomáše Zimy a děkana 3. LF UK prof. Michala Anděla. Na akci budou též přítomny naše dobrovolnice, které povypráví o svých zážitcích a zkušenostech s focením kalendáře i o zkušenostech s dětmi.
24. listopadu 2016 – 25. listopadu 2016
Konference: Adriena Šimotová a její místo v kontextu výtvarného umění a kultury XX. století a současnosti
U příležitosti devadesátého výročí narození Adrieny Šimotové, jedné z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění posledních šesti desetiletí, připravil Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna spolu s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy a Katedrou teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze mezioborovou konferenci, která má připomenout její tvorbu.
24. listopadu 2016
Myšlenkové mapy efektivně
Chcete si vyzkoušet nové techniky správy informací pomocí myšlenkových map? Myšlenková mapa je grafické uspořádání klíčových slov, doplněná obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Seminář v rámci cyklu na podporu rozvoje kariéry.
24. listopadu 2016 – 25. listopadu 2016
13. Mezinárodní lékařská posgraduální konference - 13th International Medical Postgraduate Conference
Konference je pořádána pod záštitou rektora Univerzity Karlovy, je zaměřena na postgraduální studenty lékařských fakult a představuje mimořádnou příležitost pro mezioborová setkání. V rámci Evropy je tato konference výjimečnou akcí.
24. listopadu 2016
Křeslo pro Fausta
Chcete vědět, čím se právě zabývá dramatik, režisér a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček?
Rádi byste se dověděli, jaký je jeho pohled na divadlo a svět vůbec?
Zajímá Vás, zda má kromě divadla ještě další záliby?
24. listopadu 2016
Křeslo pro Fausta
Chcete vědět, čím se právě zabývá dramatik, režisér a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček? Rádi byste se dověděli, jaký je jeho pohled na divadlo a svět vůbec? Přijďte 24. listopadu v 17.00 do Fausťáku, kde se dozvíte odpovědi nejen na tyto otázky.
24. listopadu 2016
Rozpravy o českých médiích: Americké prezidentské volby a média
Do jaké míry média pomáhala/ztěžovala kampaň jednotlivých kandidátů? Má Donald Trump pravdu, když tvrdí, že se proti němu americká média spikla? A byla kampaň Hillary Clintonové nepovedená? Lze vůbec "prodat" politiky, kteří nejsou považováni za důvěryhodné a čestné? Jakou roli hrála v předvolební kampani sociální média? Jsou Twitter a Facebook silnější než New York Times a Wall Street Journal? A jak o amerických volbách informovala česká média?
29. listopadu 2016
Seminář Možnosti studia v Austrálii a na Novém Zélandě
Na zahraniční studijní pobyt můžete vyrazit nejen do Evropy či USA. Přijďte se dozvědět více o tom, jak(é je to) studovat v některých z méně obvyklých, o to však zajímavějších a lákavějších světových destinací! Tentokrát se zaměříme na Austrálii a Nový Zéland.
30. listopadu 2016
Fyziklání online
Fyziklání online je tříhodinová soutěž pro až pětičlenné týmy, která probíhá přes internet. Akce je otevřená všem - primárně je sice pro talentované středoškoláky, ale má i otevřenou kategorii pro kohokoliv. V průběhu soutěže týmy řeší příklady, za správně vyřešené příklady získávají body a další příklady. Vyhrává tým s nejvyšším bodovým ziskem.
1. prosince 2016
XXV. Česká urogynekologie 2016
Jubilejní celostátní konference s mezinárodní účastí se koná tradičně první čtvrtek měsíce prosince – letos tedy 1. prosince - v konferenčních prostorách hotelu Clarion Congress Hotel Prague (konferenční sály: Aquarius/Taurus a Tycho/Kepler). Věříme, že rádi přijmete naše pozvání a těšíme se na Vaši účast a setkání v podzimní Praze.
1. prosince 2016
Doktorandská konference: „Svět pro příští generace“
Konference „Svět pro příští generace: Kříž jako symbol v evropském myšlení a umění“ hodlá přispět ke zkvalitnění doktorandského výzkumu, disertačních projektů a oborového či mezioborového diskursu. Je otevřená pro studenty doktorandských programů teologických, religionistických, filosofických či historických, jakož i dalších humanitně vědních nebo uměleckých oborů, pro něž je téma aktuální.
2. prosince 2016
Motivační účinky podpory výzkumu a vývoje ve firmách
Programy přímé podpory VaV ve firmách jsou tradičním nástrojem inovační politiky v ČR. Jejich hodnocení však bylo doposud prováděno velmi povrchně. Martin Srholec na semináři představí, jakým způsobem je možné provádět ekonometrické odhadymotivačního účinku veřejných dotací na firemní VaV výdaje. Následná diskuse rozebere, co tyto výsledky znamenají pro inovační politiku, užitečnost tohoto způsobu hodnocení a možnosti pro jeho širší implementaci.
5. prosince 2016 – 20. prosince 2016
Vánoční trhy a Advent na PedF UK
Vřele Vás zveme na oslavy Adventu, které se budou konat na Pedagogické fakultě.
5. 12. od 15.00 slavnostní zahájení ve vestibulu fakulty
7. 12. od 14.00 Vánoční setkání odborové organizace
12. 12. od 18.00 Ukradené Vánoce v R112.
13. 12. od 19.00 Adventní koncert v Karolinu
13. 12. pečení s Drosophilou
14. 12. Guess game o dárky s Emile
15. 12. od 9:30 do 14:00 Vánoční trhy na fakultě - chráněné dílny a školy, které integrují děti se zvl. potřebami
Tajný Ježíšek s Agorou (balení dárků)
20. 12. od 14.00 do 16.00 Vánoční setkání zaměstnanců ve velkém sále PedF UK
5. prosince 2016
Ničíme si planetu. Co s tím?
Neformální debata s odborníky, která se uskuteční v rámci cyklu Besed v Besedě. Tentokrát na ekologické téma - Jaký je stav naší planety? Je opravdu tak alarmující, jak varují někteří vědci? Co bychom měli dělat, abychom planetu tolik nedevastovali?
6. prosince 2016 – 28. února 2017
Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese
Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese vznikla z iniciativy Českého velvyslanectví v Lisabonu ve spolupráci s Nadací Mária Soarese, Portugalským velvyslanectvím v Praze, Portugalským centrem / Camões I. P. a Filozofickou fakultou UK.
6. prosince 2016
Seminář Možnosti studia v Itálii, Španělsku a Portugalsku
Rádi byste v rámci svého studia vyjeli na studijní pobyt do Itálie, Španělska nebo Portugalska? Přijďte si poslechnout, s jakými zážitky a zkušenostmi se vrátili ti, kteří na tamních univerzitách již studovali! V rámci semináře se rovněž dozvíte, jak si svůj studijní pobyt v těchto zemích zařídit a jaké jsou možnosti jeho financování.
7. prosince 2016 – 25. ledna 2017
VIZE - výstava obrazů Anežky Bartošíkové
Výstava obrazů studentky KTF UK Anežky Bartošíkové.
7. prosince 2016
VIII. studentská konference Výživa, potraviny a zdraví 2016
Konference je určena k prezentaci témat bakalářských, diplomových a doktorských prací studentů fakult lékařských, zdravotně-sociálních, přírodovědeckých, potravinářských a zemědělských, se zaměřením na problematiku výživy, potravin a zdraví. Konference bude probíhat v Konferenčním sále Radany Königové 3. lékařské fakulty.
8. prosince 2016
Big data
Přednáška s prezentací základních technik ke správě většího množství dat z cyklu seminářů na podporu rozvoje kariéry pro studenty UK.
9. prosince 2016 – 11. prosince 2016
36. Kaňkův pražský onkologický den gynekologů
36. Kaňkův pražský onkologický den pořádaný s Gynekologicko-porodnickou klinikou 3. LF UK a FNKV se koná v pátek 9. - 11. 12. 2016 v Kongresovém sále OREA Hotelu Pyramida, Bělohorská 24, Praha 6
9. prosince 2016
Mediální obraz rozvojových témat
Jak být v dnešní době dobrými učiteli? Jaké dovednosti žákům předat, aby se naučili současnému světu lépe rozumět a orientovali se v něm? Jak učit GRV jinak? Odpovědi na tyto otázky vám nabídneme během konference Mediální obraz rozvojových témat, která se uskuteční 9. prosince v Praze a kterou pořádá projekt Jeden svět na školách a Studentský spolek Agora. Více info na facebook.com
9. prosince 2016
Hrát dějiny: vztah historie a počítačových her
“Kdo si hraje, nezlobí. Vzdělává se!”
V návaznosti na přednášku Martina Klímy “Počítačové hry, historie a prožívání dějin” a diskusní panel “Počítačové hry ve výuce dějepisu” jsme se rozhodli v této problematice pokračovat a pomocí diskuze do ní přinést i jiné neotřelé pohledy. Dalo by se říci, že historie je jedno z nejpopulárnějších témat pro tvorbu videoher.
12. prosince 2016 – 25. ledna 2017
Výstava "Architektonická soutěž o návrh Kampus Albertov - Biocentrum, Globcentrum"
V prostorech historického Karolina - Křížové chodby je zpřístupněna akademické i široké veřejnosti výstava všech soutěžních návrhů zaslaných do architektonické soutěže o návrh kampusu Albertov - Biocentrum, Globcentrum.
12. prosince 2016
Ukradené vánoce
Historky, scénky, vtipní hosté, skvělí moderátoři. To je zábavný večer s názvem Ukradené Vánoce.
13. prosince 2016
Psychedelika v neurobiologickém výzkumu: cesta "tam" a zase zpátky
Srdečně vás zveme na přednášku z cyklu Medicína jako věda ak. roku 2016/2017. Přijďte si poslechnout prof. MUDr. Jiřího Horáčka, PhD. Budeme se na vás těšit 13. prosince v 18 hod v Syllabově posluchárně!